Administration

Mary Jo Costine
Donna Nicolodi
Assistant Principal: Curriculum
Tanishia Simpson
Assistant Principal II
Sean Williams
Assistant Principal II
Chauncey Mitchell
Assistant Principal: Administrative
Luciano Vera
Adam Austin
Student Resource Officer

Faculty and Staff

Filter by Group

NameGroupsJob TitleEmail
Karolyn BakerParaprofessional
Paraprofessional
Renee BakerFood Services
Food Services Staff
Andrew BecknerPerforming Arts, Teacher
Teacher (Orchestra)
Betsy Beikirch-GodwinGuidance
Counselor
Amy BennettESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Russell BowieSupport Staff
Network Manager
Maria BoyerEnglish, Teacher
ESOL Teacher
Sgt. Mag. Doyle BraddyJROTC, Teacher
Teacher (JROTC)
Daniel BrownyardESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Catherine BryanESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
William BullockAthletic Director, Teacher
Teacher (Athletic Director)
Catherine CameronMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Roselia CelestinFood Services
Food Services Staff
Vickie CribbsFood Services
Food Services Staff
Timothy DailEnglish, Teacher
Teacher (English)
Tiger DavisEnglish, Teacher
Teacher (English)
Graciela DicksonForeign Languages, Teacher
Teacher (Foreign Language)
Danielle DoyleSupport Staff
Media Specialist
William EdmundsonFood Services
Food Services Staff
Antonio EuzebeCustodial Services
Custodial Staff
Helen FareseGuidance
Counselor
Angela FoutArt, Teacher
Teacher (Art)
Michael GainesMedical, Teacher
Teacher (Medical Skills)
Sharon GallagherFood Services
Food Services, Manager
Ramoa GonzalezCustodial Services
Custodial Staff
Angela GrayMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Emily GriestArt, Teacher
Teacher (Art)
Thomas GriffinESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Randi GrimesPhysical Education, Teacher
Teacher (Physical Education)
Harinivo HallESE, Teacher
Inclusion (E.S.E.) and French Teacher
Luke HartPerforming Arts, Teacher
Teacher (Band, Keyboarding)
Jaime HaydenGuidance
Counselor
Peggy HeintzelmanCustodial Services
Custodial Staff
Barbara HendersonFood Services
Food Services Staff
Rose HernandezFood Services
Food Services Staff
Ruth HernandezBusiness, Teacher
Teacher (Business, Digital Design, FBLA, Yearbook)
Wade HodnettCustodial Services
Custodial Staff
Randal HowzePhysical Education, Teacher
Teacher (Physical Education)
Marilyn HubbardParaprofessional
Paraprofessional
Mary JacksonCustodial Services
Custodial Staff
Claudia JimenezFood Services
Food Services Staff
Michelle JonesESE, Teacher
LEA Facilitator (E.S.E. Education)
D’Angelo JordanPhysical Education, Teacher
Teacher (Physical Education)
Willie Anglin, Jr.ESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Nicola KinslerFood Services
Food Services Staff
Anna KitchensEnglish, Teacher
Teacher (English)
David KnowlesEnglish, Teacher
Teacher (English and Reading)
Barbara LatorreFood Services
Food Services Staff
Molly LeeESE, Teacher
Speech Pathologist
Jennifer LenarzEnglish, Teacher
Teacher (English)
Margarita LockeForeign Languages, Teacher
Teacher (Foreign Language)
Lauren LylePerforming Arts, Teacher
Teacher (Chorus, Guitar)
Brian MartiCulinary Arts, Teacher
Teacher (Culinary Arts)
Elvira MataFood Services
Food Services Staff
Mark MayoESE, Teacher
Vision
Yolanda McKinneyESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Julia MenendezMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Dive MontalvoCustodial Services
Custodial Staff
Lydia MontalvoCustodial Services
Custodial Supervisor
Jose MoralesCustodial Services
Custodial Staff
Mildred MorrisSupport Staff
Clinic Nurse
Keith MouserCulinary Arts, Teacher
Teacher (Culinary Arts)
Debra NewberryParaprofessional
Paraprofessional
Kat NickellEnglish, Teacher
Teacher (English)
Viviana OrtizMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Thomas PhoebusMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Sharlene PierceSupport Staff
Testing Coordinator
Nydia PizarroFood Services
Food Services Staff
Patricia PlemmonsParaprofessional
Paraprofessional
Deborah PrallGuidance
Secretary, Registrar
Capt. Jose QuezadaJROTC, Teacher
Teacher (JROTC)
Sarah RamosParaprofessional
Paraprofessional
Rosemary ReynoldsBusiness, Teacher
Teacher (Business, Digital Design, Web Design, FBLA)
Rachel RiosESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Colleen RobinsonBusiness, Teacher
Teacher (Business, Law)
Carmen RodriguezMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Courtney RoeEnglish, Teacher
Teacher (English)
Wanda Sams-WilliamsParaprofessional
Paraprofessional
Eric SaporitoEnglish, Teacher
Teacher (English)
Christina ScottCustodial Services
Custodial Staff
Teresa ShoemakerOffice Staff
Principal's Secretary
Kim SimmonsCustodial Services
Custodial Staff
Don SkipperESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Kendrick SlayAgriculture, Teacher
Teacher (Agricultural Technology)
Bobbette SmithGuidance
Secretary, Guidance
Ouida SpencerParaprofessional
Paraprofessional
Patricia StallingsFood Services
Food Services Staff
Sarah StammFood Services
Food Services Staff
Betty StephensEnglish, Teacher
Teacher (English)
Louise TaylorMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Debra ThomasFood Services
Food Services Staff
Jamie ThomasMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Linda UpchurchMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Gloria VegaESE, Teacher
Teacher (E.S.E.), Transition Program
Kent VilesESE, Teacher
Teacher (E.S.E.)
Donna WadeParaprofessional
Virtual School Lab Facilitator
Christopher WalkerMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Frank WallerAgriculture, Teacher
Teacher (Construction)
Peggy WheelerGuidance
Counselor
Stephanie WidnerParaprofessional
Paraprofessional
Adam WilliamsEnglish, Teacher
Teacher (English)
Tina WilliamsMathematics, Teacher
Teacher (Mathematics)
Charlotte WorthingtonParaprofessional
Paraprofessional